Kurczak z orzechami nerkowca to jedna z bardziej znanych tajskich potraw. Kilka prostych składników przekształca się w zaskakująco (!) pyszne danie i to bardzo proste do przygotowania. Poniżej jeszcze kilka uwag technicznych :)
Tradycyjnie cashew chicken przygotowany jest z suszonymi a następnie usmażonymi w głębokim oleju tajskimi papryczkami Bird’s Eye. Taka wersja jest bardziej niż ostra i konia z rzędem temu, kto da rade te papryczki zjeść! Na zdjęciach jest taka właśnie wersja, ale nigdy więcej jej już nie powtarzałam ;) Ja robię to danie BEZ żadnych chilli, bo jedzą je też dzieci, ale jeśli macie ochotę to dodajcie podczas smażenia papryki posiekaną papryczkę chilli lub trochę płatków chilli.
Ja kurczaka z nerkowcami robię z indykiem ; ). Ale jest to totalnie dowolne.
Mięso powinno być usmażone na głębokim oleju. Taki sposób sprawia, że robi się ono ekspresowo i pozostaje bardzo miękkie i soczyste.
Każdy stir-fry przygotowuje na tradycyjnym woku ze stali węglowej. Trochę z nim kłopotu jednak moim zdaniem dania mają niepowtarzalny smak, warzywa są zrumienione i jędrne w środku bo nie gotują się, nie puszczają wody, tylko szybko podsmażają. Jeżeli nie macie woka, można próbować na solidnie rozgrzanej patelni.
Ryż w tym daniu i właściwie we wszystkich daniach kuchni tajskiej jest kluczowy. Powinien być ugotowany tak, aby ziarenka się do siebie kleiły, ale jednocześnie nie były rozgotowane. Ryż jaśminowy będzie najlepszy, ale absolutnie nie gotujcie go w woreczku! Łatwo go wtedy rozgotować, szkoda wylewać witaminy razem z wodą, gotowanie w woreczkach jest podobno niezdrowe a ryż kupowany „luzem” jest tańszy :) Same korzyści.
Składniki (dla 4 osoób)
Czas przygotowania: do 45 min
- 400 g filetu z kurczaka/indyka
- 3 papryki (najlepiej w 3 różnych kolorach)
- 2 cebule
- pęczek cebulki dymki
- 1 szklanka orzechów nerkowca
- 2 ząbki czosnku
- łyżka mąki do obtoczenia mięsa
- olej do smażenia
- 1 szklanka ryżu jaśminowego
Sos
- 3 łyżki sosu sojowego (jeżeli mamy ciemny i jasny, można dać pół na pół)
- 2 łyżki sosu ostrygowego
- łyżeczka brązowego cukru
- pół szklanki bulionu lub wody
Sposób przygotowania
Łączymy wszystkie składniki sosu.
Papryki kroimy na grubsze kawałki, cebulę w piórka, dymkę (samą zieloną część, białą można dodać do cebuli) ukośnie na 3-4 części. Czosnek siekamy drobno.
Mięso kroimy na cienkie, 2-3 mm plasterki (precyzyjne krojenie ułatwi wcześniejsze zmrożenie mięsa, nie jest to jednak konieczne) i obtaczamy je w mące.
Wstawiamy ryż.
W woku rozgrzewamy kilkucentymetrową warstwę oleju.
Na gorący olej wrzucamy orzeszki i podsmażamy do zrumienienia. Trwa to maksymalnie 30 sekund. Ciągle mieszamy i kontrolujemy, bo orzeszki lubią się szybko przypalać. Gotowe nerkowce przekładamy na papierowy ręcznik do odsączenia. Alternatywnie możemy je podpiec na suchej patelni. Też będą ok.
Następnie do woka wrzucamy mięso. Najlepiej w 2 partiach. Smażenie trwa kilka minut, jak tylko mięso przestanie być różowe, zdejmujmy z woka i przekładamy na papierowy ręcznik. Po usmażeniu mięsa olej wylewamy.
Do woka dodajemy łyżkę oleju, rozgrzewamy. Dodajemy paprykę i często mieszając smażymy kilka minut. Dodajemy czosnek i cebulę. Smażymy aż cebula stanie się szklista a papryka zmięknie, ale wciąż pozostanie jędrna. Jeżeli w międzyczasie mieszanka zacznie się zbytnio przypalać możemy dodać troszkę wody.
Dodajemy sos, mieszając czekamy aż zgęstnieje.
Wyłączamy palnik, dodajemy posiekaną dymkę, mieszamy.
Przygotowanie ryżu
Ryż płukamy na sitku, zalewamy w garnku zimną wodą w proporcji 1 : 1,25 (ryż/woda) i doprowadzamy pod przykryciem do wrzenia. Zmniejszamy gaz na minimalny i gotujemy 6 minut. Po tym czasie przemieszujemy ryż, wyłączamy palnik i zostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Ryż powinien być lekko kleisty, ale nie rozgotowany ani też sypki. Gdyby po 15 minutach wciąż byłby zbyt sypki można zostawić na kolejne 5 minut.
Żeby ładnie nałożyć ryż, opłukujemy zimną wodą filiżankę lub jakiś wybrany pojemniczek, pakujmy tam ciasno ryż i robimy ryżową „babkę” na talerzu ; ) obok nakładamy warzywa z mięsem.
Smacznego!