W Kambodży spędziliśmy 4 pełne dni w trakcie podróży obejmującej także część Malezji, tajską wyspę Koh Lipe i Singapur. Relację z każdego dnia opatrzoną mnóstwem zdjęć oraz opisami miejsc znajdziecie oczywiście na blogu. Tutaj chcemy podsumować naszą trasę obejmującą zwiedzanie Angkoru i wycieczkę nad jezioro Tonle Sap oraz przekazać wskazówki, które mamy nadzieję pomogą Wam w planowaniu i organizacji wyjazdu. Zaczynamy.
Wiza do Kambodży
Tak, jest wymagana. Można ją wyrobić bezpośrednio na lotnisku (miejcie ze sobą zdjęcie 3,5 x 4,5 cm) albo by nie tracić czasu w kolejkach drogą elektroniczną aplikując na tej stronie. Ale uwaga, elektroniczna wiza nie jest honorowana części przejść lądowych. Jeśli lecicie do Kambodży nie problemu. Pełna lista przejść granicznych, gdzie e-wiza jest uznawana a gdzie nie, znajduje się pod tym linkiem.
Wizę otrzymamy na maila do 3 dni roboczych.
Koszt: 30 USD (wiza) + 6 USD (opłata manipulacyjna za e-wizę). Opłata manipulacyjna doliczana jest do każdej wizy, jeśli więc występujecie tak jak my o 4 wizy będzie to 24 USD.
Wiza jest ważna przez 90 dni, ale maksymalny okres pobytu to 30 dni. Wiza uprawnia też tylko do jednorazowego przekroczenia granicy!
Na lotnisku w Siem Reap
Większość osób chcących zobaczyć Angkor przybywa właśnie tutaj. Na lotnisku w Siem Reap jest kantor, jednak jak się okazało, nie warto wymieniać tu walut. Wymieniliśmy po kursie 1 USD = 3.800 kambodżańskich rieli. „Na ulicy” 1 dolar zawsze odpowiadał 4.000 rieli, więc 5% w plecy. Poza tym zawsze i wszędzie można płacić dolarami (lub dolarami i rielami), resztę otrzymując natomiast przeważnie w rielach (ale i dolary się zdarzają).
Obok lotniska jest parking z taksówkami i tuk tukami. Nie idziemy bezpośrednio do kierowców, tylko do wyznaczonego okienka. Jest tutaj też oficjalny cennik.
Poruszanie się po Angkorze
W centrum Siem Reap bez problemu wynajmiemy tuk tuka z kierowcą, który wozić nas będzie po Angkorze czy nad jezioro Tonle Sap. Cena za 1 dzień waha się od 15-25 USD w zależności od trasy i determinacji negocjujących stron. My za 4 dni, tym dwa dalsze wyjazdy, ustaliśmy kwotę 90 USD, ale ostatecznie bardzo zadowoleni z usługi daliśmy 100 USD.
Inne opcje to wynajęcie rowerów czy skuterów, ale tego nie braliśmy pod uwagę więc nie pomożemy.
Angkor Pass
Angkor Pass to bilet upoważniający do poruszania się po Parku Archeologicznym Angkoru.
Gdzie kupić? W wyłącznie w Angkor Ticket Centre zlokalizowanym 4 km od centrum Siem Reap. Niestety (przynajmniej do 2018 roku) nie było możliwości nabycia biletów przez internet.
Angkor Ticket Centre czynne jest od godziny 5.00 do 17.30.
Do wyboru 3 rodzaje biletów:
- jednodniowy – 37 USD,
- 3-dniowy – 62 USD,
- 7-dniowy – 72 USD.
Bilet 3-dniowy jest ważny przez 10 dni od zakupu, do wykorzystania w dowolne 3 dni (niekoniecznie pod rząd). 7-dniowy jest ważny przez miesiąc. Z kolei jednodniowy jest ważny wyłącznie w dniu zakupu. Wyjątek stanowią bilety kupione po godzinie 17.00 – te są ważne w dniu następnym. Jeśli więc decydujecie się na 1-dniowy a chcecie pojechać rano na wschód słońca do Angkor Wat, to najlepiej kupić bilet dzień wcześniej (ale tylko między 17.00 a 17.30). Można też wtedy jeszcze tego samego dnia pojechać na zachód słońca na wzgórze Phnom Bakheng – po 17.00 bilet nie jest „kasowany”.
Płatność gotówką (KHR, USD, EUR, THB) lub kartą kredytową.
Bilety są bezzwrotne i nie wolno ich zgubić ; )
Dzieci i młodzież do 12 lat – bezpłatnie, na podstawie paszportu.
Uwaga! W Angkor Ticket Centre jest ponad 3 kas, a w każdej z nich sprzedawany jest tylko jeden z trzech dostępnych rodzajów wejściówek (1-dniowe, 3-dniowe lub tygodniowe), więc trzeba zachować czujność i ustawić się we właściwej kolejce.
A przy okazji warto zapoznać się z zasadami panującymi na terenie parku.
Plan zwiedzania Angkoru w 3 dni
Zwiedzanie Angkoru pomimo ilości miejsc do zobaczenia i rozległości obszaru zajmowanego przez park archeologiczny jest dość proste. Główne zabytki zostały przyporządkowane do dwóch tras: tzw. małej i dużej pętli.
Masz tylko 1 dzień?
W takim razie zdecyduj się na małą pętlę, która obejmuje trzy najbardziej znane świątynie, czyli Angkor Wat, Bayon oraz Ta Prohm.
Przy okazji taka wskazówka. Tak jak wszyscy zaczęliśmy od Angkor Wat a skończyliśmy w Ta Prohm. Jeśli nie planujecie wizyty w Angkor Wat przed wschodem słońca dobrym pomysłem może być więc zwiedzenie ruin leżących na małym kręgu w odwrotnym kierunku niż wszyscy.
Masz 3 dni (lub więcej)?
Angkor był jednym z moich największych podróżniczych marzeń, dlatego planując trasę założyłem 1 dzień rezerwy na wszelki wypadek.
Nasz plan wyglądał tak:
Dzień 1 – link do relacji
Wizyta w Angkor Ticket Centre i świątynie leżące na małej pętli: Angkor Wat i lot balonem, Angkor Thom z Bayon, Tarasem Słoni i Baphuon, następnie niewielkie Chau Say Tevoda i Thommanon, Ta Keo i na koniec Ta Prohm.
Dzień 2 (deszczowy) – link do relacji
Wycieczka nad jezioro Tonle Sap.
Dzień 3 – link do relacji
Duża pętla czyli: Banteay Kdei, Pre Rup, Sra Srang, Ta Som, Neak Pean i Preah Khan.
Dzień 4 – link do relacji
Wschód słońca nad Angkor Wat, leżąca 30 km od Siem Reap świątynia Banteay Srei (naprawdę warto!) i krótki trekking (a raczej spacer) przez dżunglę do Kbal Spean (można odpuścić jeśli nie macie czasu).
Sporo osób przyjeżdża tutaj jednak na 3 dni i wydaje nam się, że można to wszystko „upchnąć” w takim czasie.
Propozycja planu na 3 dni
Dzień 1
- wizyta w Angkor Visit Centre (o ile nie udało Wam się kupić Angkor Pass po 17.00 dnia poprzedniego),
- wycieczka nad Tonle Sap i świątynie Grupy Roluos (tam nie dotarliśmy z uwagi na deszcz).
Dzień 2
- wschód słońca nad Angkor Wat,
- mała pętla (w tym koniecznie: Bayon, Baphuon, Ta Keo, Ta Prohm),
- zachód słońca na wzgórzu Phnom Bakheng.
Dzień 3
- świątynie leżące na dużej petli: Banteay Kdei, Pre Rup, Sra Srang, Ta Som, Neak Pean i Preah Khan (pogrubione, te które naszym zdaniem zobaczyć trzeba).
- Banteay Srei (dojazd tuk tukiem trwa ok. 1 godzinę).
Godziny otwarcia świątyń
Angkor Wat i Sra Srang – 5.00 – 17.30
Phnom Bakheng i Pre Rup – 5.00 – 19.00
pozostałe – 7.30 – 17.30
Noclegi
Bazą wypadową do zwiedzania Angkoru jest szybko rozwijające bazę noclegową, gastronomiczną i usługową miasto Siem Reap zwane zresztą Bramą Angkoru,
Obok licznych budżetowych hosteli powstają luksusowe hotele otoczone wysokim ogrodzeniem. Liczne knajpki i restauracje zajmują kilka ulic, w czym prym wiedzie kolorowa i głośnia Pub Street.
My w trakcie pobytu w Siem Reap mieszkaliśmy właśnie w Hotelu Wheel Garden. Hotel bardzo w porządku. Czysto, miła obsługa, dobre śniadania (kilka opcji do wyboru z karty m.in tradycyjna jajecznica, zupa czy makaron). Hotel otoczony mnóstwem zieleni. Jest też basen, gdzie przyjemnie można się orzeźwić po całodniowym zwiedzaniu. Hotel zlokalizowany jest poza centrum, dzięki temu jest cicho i spokojnie, ale kurs tuk tukiem do centrum to 3 USD (w jedną stronę). Coś za coś.
A jeśli skorzystacie z naszych rekomendacji noclegowych (albo wybierzecie coś innego) to będzie nam bardzo miło jeżeli dokonacie rezerwacji przez nasze linki (w tym wpisie albo korzystając z przekierowania z naszej strony głównej – banner Booking.com). Dla Was cena się nie zmienia a my otrzymujemy prowizję od serwisu za polecenie, które daje nam dodatkową satysfakcję z pracy nad blogiem : )