Jak zrobić coś z niczego niewielkim nakładem a najlepiej cudzymi rękami? Zamiast odnawiać elewacje starych kamienic oddano przestrzeń artyście, który stworzył kilka murali znanych na cały świat. Potem wystarczyło wydrukować mapy z trasą street artu i patrzeć jak w 36-stopniowym upale krążą po mieście grupki ludzi rozglądający się za współczesnymi freskami wymalowanymi na ścianach budynków rozsianych po całej starówce. Nam też właśnie tak upłynął jeden dzień w Georgetown – stolicy malezyjskiej wyspy Penang.
Jeśli zgadzacie się z poniższym hasłem, nie oglądajcie dalej ; )
Autorem pierwszych murali jest litewski artysta Ernest Zacharevic, który przez jakiś czas mieszkał na wyspie Penang. W 2012 r. w ramach corocznego Georgetown Festival powstał pomysł na projekt “Mirrors George Town”, w ramach którego Zacharevic stworzył kilka murali przedstawiających sceny z życia miasta. Taka malezyjska odpowiedź na Banksy’ego. Wśród najsłynniejszych wymienić można: „Little children on a bicycle”, „Boy on a bike”, “Little boy with a pet dinosaur” czy “Boy on a chair”. Wszystkie postacie wyglądają bardzo bardzo realistycznie i naturalnie.
Na projekcie zyskało Georgetown, które dostało nowe atrakcje turystyczne oraz sam Zacharevic, którego dzieła poza Georgetown można dziś zobaczyć od Kuala Lumpur i Singapuru, przez Dubaj, Wilno, Barcelonę, Lizbonę po Nowy Jork i Hawaje. A jeden nawet w Warszawie na ulicy Stalowej ; )
Zacharevic zdobył naśladowców, jednym z nich jest Louis Gan, który stworzył słynny mural „Children on the swing” czy „Two children playing basketball”.
Na wielu muralach widać też podobizny kotów, co bardzo spodobało się Zuzi i Zosi. Chyba nigdy dziewczyny tak chętnie nie pozowały do zdjęć. Jeszcze jedno z tym kotkiem, a pokaż mi jak wyszło to z pingwinem : D Aż momentami miałem dość, ale za te wszystkie „Zuzia, no uśmiechnij się”, „Zosia, spójrz na mnie” chyba mi się należało ; )
Mało? No to jeszcze więcej zdjęć!
Niestety, można zauważyć, że część ulicznych dzieł sztuki niszczeje wraz z upływem czasu. Może dlatego w mieście powstało też wiele metalowych konstrukcji artystycznych, których twórcy liczyli na dłuższy okres życia dzieła.
J.