Lanzarote jest wyspą absolutnie wyjątkową. Choć dla niektórych wyspa ta może być zbyt mało egzotycznie zielona, to jednak jej surowe piękno uwypuklone przez artystę Cesara Manrique zachwyca. Nad Lanzarote rozpływaliśmy się w kilku innych wpisach, w których dość dokładnie prezentowaliśmy poszczególne miejsca warte zobaczenia na wyspie. Czas na podsumowanie – 15 najciekawszych miejsc na Lanzarote. Oczywiście w zestawieniu wulkanów zabraknąć nie może ; )
Winnice w doline La Geria
Leżąca blisko Montana del Fuego (Gór Ognia) dolina La Geria otoczona jest dziesiątkami kilometrów kwadratowych malpais, czyli złych ziem, na które fauna i flora nie mają wstępu. Nie brzmi to jak opis wymarzonego miejsca na winnicę? A jednak! Na czarnym pustkowiu wulkanicznych pyłów, po których hula wiatr, człowiek postanowił uprawiać winorośl. Miejscami aż po horyzont widać równomiernie rozmieszczone zagłębienia w formie lejów o kilkumetrowej średnicy. To tak zwane picon, pośrodku którego sadzona jest winorośl. A więcej przeczytacie tutaj.
Park Narodowy Timanfaya
Lanzarote i wulkany to prawie jak synonimy. Choć cały archipelag Wysp Kanaryjskich powstał dzięki podwodnym erupcjom, na żadnej innej wyspie wpływ wulkanów na krajobraz nie jest tak widoczny. Efekty ich obecności widać praktycznie wszędzie, jest jednak miejsce szczególne. To objęty ochroną Parque Nacional de Timanfaya, gdzie zobaczyć można dziesiątki wulkanicznych stożków a pod powierzchnią ziemi do dziś wrze gorąca magma, o czym można przekonać się na miejscu będąc świadkiem organizowanych pokazów. Symbolem parku jest charakterystyczny diabełek.
Wulkan Montana Blanca
Poruszanie po Timanfaya jest mocno ograniczone (wycieczki autokarowe), ale na szczęście poza chronionym obszarem parku narodowego jest jeszcze „parę” wulkanów, na które można się wspiąć i zajrzeć do krateru. Polecamy wulkan Montana Blanca. Jak się tam dostać przeczytacie tutaj.
Kolorowe pola soli w Salinas de Janubio
Największa na Wyspach Kanaryjskich czynna warzelnia soli morskiej. Najlepiej prezentuje się ona z punktu widokowego przy trasie LZ-703. Laguna podzielona jest na poletka, które zalewane są wodą morską. Wielobarwne kwadraty i wielkie białe kopce odparowanej już soli wyglądają fantastycznie.
Los Hervideros
Czyli miejsce, gdzie kotłuje się woda. Ten fragment wybrzeża został uformowany kilka stuleci temu na skutek serii erupcji wulkanów. Następnie pod wpływem erozji w skałach powstały groty, podwodne tunele i kominy. Nie dajcie się zwieźć zdjęciu poniżej. Silne prądy i wiatry w tym regionie powodują, że fale wściekle uderzają o brzeg, wpadają do wydrążonych jaskiń i szczelin, po czym potrafią rozbryzgiwać się na kilkanaście metrów wzwyż.
Charco de los Clicos
Szmaragdowe jeziorko pośrodku czarnej jak węgiel plaży otoczonej przez strome skały w odcieniach czerwieni, czerni i żółci tworzące coś na kształt amfiteatru. W rzeczywistości Charco de los Clicos nie jest jeziorem a laguną wypełnioną wodą morską. Zielonkawy kolor zawdzięcza algom żyjącym w wodzie, stąd inna nazwa jeziorka – Charco Verde czyli Zielone.
Plaża Papagayo
Prawdopodobnie najpiękniejsze plaże na Lanzarote znajdują się na półwyspie Papagayo, najdalej wysuniętym na południe punkcie Lanzarote. Do wyboru mamy nie jedną a kilka plaż: Playa Papagayo, Playa de Mujeres czy Puerto Muelas. A gdzie jeszcze można poplażować na Lanzarote możecie przeczytać tutaj.
Caleta de Famara
Doskonałe miejsce na popołudniowy relaks. Długa na kilka kilometrów plaża (najdłuższa na Lanzarote), trochę dzika i nieprzewidywalna, z widokiem na wyspę La Graciosa i klify Ricos de Famara. Z uwagi na silne wiatry i wysokie fale popularna wśród surferów.
Teguise
Pierwsza stolica Lanzarote, w której podobnie zresztą jak na całej wyspie dominuje tradycyjna zabudowa z niskimi bielonymi domami i zielonymi okiennicami.
Haria
Malowniczo położone białe miasteczko pośród tysiąca palm. Nie liczyliśmy, ale tak mówią. Niegdyś bowiem z okazji narodzin córki sadzono jedną palmę. Syn zasługiwał na aż dwa drzewka. Haria to też dobre miejsce na spróbowanie tradycyjnej kanaryjskiej kuchni.
Mirador del Rio
Zaprojektowany na miejscu dawnego stanowiska artyleryjskiego punkt widokowy Mirador del Rio należy najpiękniejszych na całym archipelagu. Z zewnętrznych tarasów widokowych zawieszonych między niebem a ziemią, na blisko 480-metrowym klifie El Risco de Famara, podziwiać można roztaczający się widok na La Graciosę i lazurowe wody oceanu.
Jameos del Aqua
Jameos del Agua to zespół jaskiń i tuneli przekształconych w arcydzieło sztuki użytkowej kryjących znacznie więcej niż tylko naturalne słone jezioro zamieszkiwane przez maleńkie kraby – albinosy.
Cueva de los Verdes
Efektownie podświetlony prawie 2-kilometrowy fragment jest jednego z najdłuższych tuneli wulkanicznych na świecie.
Jardin de Cactus
…czyli Ogród Kaktusów zaprojektowany w okrągłej niecce starego kamieniołomu, gdzie wszystkie ścieżki, skarpy, tarasy czy oczka wodne tworzą harmonijną całość. Z kolei tarasowy układ sprawia wrażenie jakbyśmy byli pośrodku koloseum czy na scenie amfiteatru, gdzie główne role odgrywa międzynarodowa ekipa uzbrojona po zęby w kolce : P Ekipa pokaźna, bo licząca około 1 400 gatunków, od rodzimych okazów pochodzących z Wysp Kanaryjskich po posiłki ściągnięte głównie z Meksyku, Ameryki Południowej i Madagaskaru.
Dom Cesara Manrique w Tahiche
A obecnie siedziba Fundacji jego imienia, której celem pozostaje promowanie ochrony przyrodniczych i kulturowych walorów Lanzarote. Dom artysty nie mógł być przeciętnym bliźniakiem. W tej niesamowitej dwupiętrowej budowli oglądać można twórczość artysty: obrazy, fotografie, rzeźby czy plany jego projektów. Ciekawsze są jednak same wnętrza i niewyobrażalny wręcz pomysł na zagospodarowanie przestrzeni bijący na głowę katalogi IKEI. Manrique zaprojektował bowiem swój dom wykorzystując pięć wulkanicznych, otwartych od góry grot. Nie mogło też zabraknąć białego basenu otoczonego palmami i kaktusami.
Porównaj oferty i zarezerwuj samochód na Lanzarote
Po Lanzarote najwygodniej podróżować wynajętym autem.
8 komentarzy
Super zdjęcia, wygladaja troche jak z innej planety
Bo Lanzarote właśnie wygląda jak nie z tej ziemi ;)
Przepiękne zdjęcia, jestem pod wielkim wrażeniem :)
Za tydzień lecimy na Lanzarote i cieszę się, że trafiła na Waszego bloga bo bardzo pomoże nam w zwiedzaniu wyspy ;) Super zdjęcia !!
Wlasnie jestesmy na Lanzarote I korzystamy z waszych wskazowek, super blog. Dzieki
Dzieki Wam zwiedzamy z najwieksza przyjemnosci :)
Dzięki i udanych wakacji :)
Dodałbym jeszcze do listy La Graciose, taka malutka wyspa obok Lanzarote. Warto spędzić tam choćby jeden dzień :)